انواع هاضم‌های بیهوازی برای استحصال انرژی از مواد آلی فسادپذیر

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 کارشناسی ارشد، رشته شیمی، سازمان انرژیهای نو ایران، تهران، a.nazari@iranenergy.org.ir

2 کارشناسی ارشد، مهندسی مکانیک، سازمان انرژیهای نو ایران، تهران، javad_nasiri@yahoo.com

چکیده

با توجه به حجم زیاد مواد زائد تولیدی و مشکلات زیست محیطی حاصل از آنها، ضرورت دارد که این مواد قبل از ورود به محیط زیست به طریق مناسبی تصفیه گردند. یکی از روش‌های مناسب برای تصفیه مواد آلی فسادپذیر استفاده از فرآیند هضم بیهوازی است که ضمن کاهش شدید بار آلودگی مواد زائد آلی، باعث تولید انرژی با ارزشی نیز خواهد شد. کمک به حفظ محیط زیست، بهبود بهداشت شهری و روستایی، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و تولید کودی غنی برای مصارف کشاورزی از مزایای مهم هضم بیهوازی است. تخمیر بی‌هوازی مواد زائد آلی مختلف نظیر لجن فاضلاب شهری، مواد آلی فسادپذیر زباله‌های شهری، فاضلابهای صنعتی با بار آلودگی زیاد همچون فاضلاب کشتارگاههای صنعتی، صنایع غذایی و لجن صنایع روغن گیری، فضولات مرغداریها و گاوداریهای بزرگ و ... می‌تواند علاوه بر کمک در حفظ محیط زیست، مقادیر زیادی انرژی را نیز تولید نماید.
مطابق آمار ارائه شده توسط REN21 در سال2009 ، 66000 مگاوات نیروگاه بیوگازی وجود دارد. می‌توان گفت که در حال حاضر تکنولوژی­های غالب در زمینه تولید انرژی از مواد زیست توده در جهان شامل روش­های ترموشیمیایی و بیوشیمیایی است. روش­های ترموشیمیایی مناسب برای مواد آلی دیرفساد پذیر که ظرفیت گرمایی بیشتری دارند بوده و روش­های بیوشیمیایی مناسب و قابل کاربرد برای مواد آلی فساد پذیر که ظرفیت گرمایی زیادی ندارند، می­باشند. همواره سعی و تلاش در طراحی هاضم­های بیهوازی بر این بوده است که کارایی فرآیند هضم در این سیستم‌ها بالا رفته، کیفیت و کمیت گاز حاصله بهبود بخشیده شده و مایع خروجی از هاضم دارای حداقل بار آلودگی باشد.
هاضم‌های بی‌هوازی را می‌توان از نظر سرعت هضم به دو دسته کلی هاضم‌های سرعت پایین و هاضم‌های سرعت بالا تقسیم بندی نمود. در این مقاله انواع هاضم­های بیهوازی که توانایی استحصال انرژی از مواد زیست توده را دارند، بررسی نموده و پیشنهاداتی برای استفاده از آنها جهت هضم بیهوازی در ایران را ارائه می­نمائیم

کلیدواژه‌ها


         قبادیان، ب، طراحی دستگاه بیوگاز گنبدی ثابت، مجموعه مقالات اولین سمینار بیوگاز در ایران ، مجموعه مقالات اولین سمینار بیوگاز در ایران، سازمان انرژی اتمی ایران، تهران، ایران، آبان ماه 1375.
[2] Mata Alvarez, j. 2003 : Biomethanization of the organic fraction of municipal solid wastes.
[3] Ostrem, K. 2004 : Greening waste  Anaerobic Digestion For Treatment The Organic Fraction Of Municipal Solid Wastes. Earth Engineering Center Columbia University.
[4] United Tech, I. 2003 : Anaerobic Digestion, UTI Web Design. 2003
[5] Dennis A. Burke P.E. Dairy Waste Anaerobic Digestion Handbook june 2001