اهداف و چشم انداز

امروزه، با سرعت روزافزون توسعه علم و فناوری در تمامی عرصه­ های صنعتی، ضرورت بررسی، نقد و تحلیل پدیده­ های نوظهور مهندسی در حوزه­ های مختلف، اجتناب­ ناپذیر است. سهم بالای ساختمان­ها و صنایع در مصرف انرژی و بار مسوولیتی که مهندسین در مقوله بهره ­وری انرژی بر دوش دارند، دسترسی به مراجع و منابع تخصصی معتبر را بیش از پیش نمایان می­سازد. در راستای پاسخگویی به نیازهای علمی و فنی جامعه مهندسی، انجمن علمی مهندسی حرارتی و برودتی ایران (Iranian Society of Heating, Refrigeration and Air Conditioning Engineers - IRSHRAE) در سال 87 با همت و تلاش جمعی از اساتید دانشگاه، مدیران و دست­اندرکاران این صنایع به منظور گسترش، پیشبرد و ارتقای علمی و فناوری صنعت حرارتی و برودتی کشور پا به عرصه گذاشت و بر آن است که به سهم خود، گام­های موثری را در اعتلای صنعت انرژی بردارند. جهت نیل به این هدف، انتشار مستمر فصلنامه علمی با موضوع انرژی و با تاکید بر انرژی­های تجدیدپذیر و نو در تمامی صنایع مختلف علی­ الخصوص صنعت تاسیسات کشور به منظور انعکاس اخبار، رویدادها و همچنین معرفی نرم­ افزارها، کتب، ژورنال­ها و مقالات برتر در حوزه­ های مختلف صنعت تاسیسات در جهان و ایران و همچنین معرفی و نقد تکنولوژی­ها و فناوری­های نوین به منظور شناساندن محصولات و تکنیک­ های اجرایی کارامد در دستور کار انجمن قرار گرفته است. 

نشریه علمی انرژی‌های تجدیدپذیر و نو تحقیقات و پژوهش‌های جدید در حوزه‌های انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی اقیانوس، انرژی زمین گرمایی، انرژی بازیافت، خودروی الکتریکی، سیستم تولید هم‌زمان، آب شیرین‌کن، هیدروژن و پیل سوختی، بایو دیزل یا زیست سوخت، گازسازی و مایع سازی زغال‌سنگ، ذخیره‌سازی انرژی و سایر حوزه‌های مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر و تکنولوژی‌های نوین را پوشش می‌دهد.

خاطر نشان می‌شود مقالاتی در اولویت پذیرش قرار دارند که علاوه بر مرتبط بودن با موضوعات نشریه و داشتن نوآوری، میزان کمیت‌های مرتبط با انرژی را اندازه‌گیری و ذکر کرده باشند. برای مثال میزان انرژی تولید شده توسط ریز جلبک یا میزان انرژی صرفه‌جویی شده در ساختمان با بهره‌گیری از نور خورشید.